Pokiaľ plánujete kúpu novej domény pre váš projekt, skúste sa poobzerať po exspirovaných doménach, ktoré môžu mať zaujímavé ranky, ktoré môžu napomôcť v začiatkoch pri raste vášho projektu. Dávajte však pozor na to, aby sa nejednalo o spamovú doménu, na ktorej sa predtým nachádza toxický obsah. V tomto článku sa pozrieme na to, ako nájsť vhodnú voľnú (exspirovanú) doménu pomcou vynikajúceho českého nástroja Monitoruju.net.
Predtým však trošku teórie.
Exspirovaná doména je doména, ktorá bola v minulosti zaregistrovaná (vlastnil ju nejaký majiteľ domény), ale platnosť jej registrácie skončila a vlastík domény ju nepredĺžil. Tým pádom (po uplynutí ochrannej lehoty) sa z nej stáva voľná doména, ktorú si môže odchytiť alebo zaregistrovať ktokoľvek. Pokiaľ má daná exspirovaná doména dobrý názov alebo dobré "ranky pre SEO", tak sa ich snažia hneď v začiatkoch po exspirácií odchytiť domaineri. Domaineri sú ľudia, ktorí sa živia nákupom (alebo registráciou) domény a jej následným predajom so ziskom.
Voľné domény sú domény, ktoré zatiaľ nikto nevlastí a sú k dispozícií na zaregistrovanie.
Tento článok je čiastočne aj recenziou českého nástroja Monitoruju.net, ktorý je vynikajúcou pomôckou pri výbere a registrácií exspirovaných domén. Toto sú jeho najpoužívanejšie funkcie:
Nájsť exspirovanú voľnú doménu pomocou Monitoruju.net je naozaj hračka. Pokiaľ chcete exspirovanú .sk doménu, prejdite na nasledujúcu URL: https://www.monitoruju.net/expirovane-domeny-sk/ a následne tam vidíte výpis exspirovaných domén s koncovkou .sk.
Pokiaľ hľadáte inú koncovku, tak si zvoľte daný štát vpravo. Príp. si tiež viete zvoliť iný dátum kedy došlo k exspirovaniu domény.
Následne stačí kliknúť na tlačidlo Je volná? a zobrazí sa vám, či je daná doména voľná na zaregistrovanie alebo vás už niekto pri registrácií predbehol. Ak je doména voľná, tak uvidíte aj informácie o tom, kde viete doménu zaregistrovať za najnižšiu cenu. Viď. obrázok nižšie:
Existuje viacero spôsobov ako zistiť, či má doména zaujímavé ranky a má zmysel si ju zaregistrovať.
Operátor site:
Zadajte do Google vyhľadávania site:domena.sk a uvidíte orientačný počet, koľko stránok je zaindexovaných. To vám napovie či sa na stránke pracovalo v poslednom období a či Google jej obsah pravidelne prechádzal a indexoval ho.
Archive.org
Pomocou nástroja archive.org po zadaní domény (alebo konkrétnej URL adresy) viete zistiť, čo sa historicky na danej doméne nachádzalo za obsah. Vďaka tomu viete zistiť, či nebola v minulosti hacknutá alebo či na nej neprevádzkovali niečo nelegálne alebo toxické, čo by vám mohlo v budúcnosti ublížiť.
MOZ Rank
Či má web zaujímavé ranky (Domain Authority a Page Authority) si viete otestovať pomocou nášho nástroja MOZ Rank checker. Ten vám napovie akú autoritu má daná doména v očiach vyhľadávačov, čo dosť často súvisí s počtom a kvalitou spätných odkazov.
Skontrolujte spätné odkazy
Určite skontrolujte aj to, aké spätné odkazy smerujú na danú doménu. Vďaka tomu zistíte, či na web smerujú kvalitné alebo toxické spätné odkazy a či zo sily spätných odkazov budete vedieť na danej doméne niečo vyťažiť.
Určite odporúčame vyskúšať Monitoruju.net, zistiť ktoré funkcie sú pre vás prínosné (každý využije niečo iné) a následne overiť ranky exspirovanej domény, aby ste nekúpili zbytočne mačku vo vreci, ale vyťažili z danej domény čo najviac.