Väčšina SEO konzultantov sa zhodne na tom, že odkazy sú významným rankovacím faktorom. Podľa slov výkonného riaditeľa Google, sú obsah a odkazy dva najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú pozície.
Získavanie spätných odkazov (linkbuilding) je beh na dlhú trať a dokážete (musíte!) ho robiť stále, aj keď je to niekedy v určitých oblastiach veľmi náročne. Keď dosiahneme prvú pozíciu na určité kľúčové slovo, neznamená to, že môžeme s linkbuildingom prestať, práve naopak, konkurencia sa bude snažiť dostať späť na prvé miesto a bude preto vyvíjať na túto oblasť oveľa väčšiu aktivitu. Staré odkazy treba pravidelne kontrolovať a očisťovať. Zopár spôsobov ako získať spätné odkazy som už spomenul v článku o off-page seo faktoroch, keďže linkbuilding patrí práve do tejto oblasti optimalizácie.
V tomto článku vám prinesiem 5 linkbuildingových stratégií (neplatených), ktoré vám môžu pomôcť v budovaní odkazového profilu.
Guest blogging je technika, pri ktorej umiestnite vami napísaný článok na tematický web, z ktorého môžete nasmerovať spätné odkazy (zvyčajne 3) na váš web. Pri tomto type treba myslieť aj na to, že nemusíte získať iba kvalitný spätný odkaz, ale aj cennú návštevnosť, pokiaľ je web naozaj tematický.
Táto technika si vyžaduje vytvorenie kvalitného obsahu a titulku (virálny článok), pri ktorom užívatelia budú zdieľať váš článok bez toho, aby ste ich o to požiadali (a budú vám vytvárať spätné odkazy). Treba si dopredu zistiť, o aké články má vaša cieľová skupina záujem, ktoré články na vašom webe mali úspech a nasledujúci content prispôsobiť práve tomuto. Musíte testovať, skúšať, testovať, skúšať, čo sa uchytí. Nové odkazy potom môžete skontrolovať cez LinkMiner.
↓↓↓ Odkazový profil webu si môžete overiť aj priamo tu ↓↓↓
Komentovanie tematických blogov funguje pri linkbuildingu už dlhé roky. Odkaz v komentári je vynikajúci spôsob budovania brandu, odkazu a taktiež to môžete priniesť aj nejaký traffic na váš web. Treba však mať na pamäti, že vašim komentárom chcete užívateľov, ktorí budú komentáre čítať, edukovať a nie spamovať! Nesnažte sa na silu dostať odkaz tam, kam nepatrí.
Určite množstvo z vás pôsobí na nejakom fóre. Uveďme si príklad: Ste majiteľ auto-moto eshopu, predávate náhradné diely. Existuje veľké množstvo auto-moto fór, kde sa jednoducho zaregistrujete, nezištne odpovedáte na otázky v tejto oblasti (predpokladáme, že keď vlastníte eshop s auto-moto, tak ste na túto oblasť expert) a následne do odpovede vždy pridáte odporúčanie na nejaký náhradný diel aj s odkazom na váš eshop. Opäť vám to prinesie nie len spätný odkaz, ale aj návštevnosť.
Katalógy... táto téma vždy vyvoláva veľké diskusie. Dávnejšie registrácia do katalógov (keď sa nebral ohľad na kvalitu webu/kvalitu linku) fungovala vynikajúco. Dnes, keď je už Google algoritmus na oveľa vyššej úrovni, registrácia do katalógov (mŕtvych katalógov, spam katalógov) vám skôr uškodí. Stále však existujú katalógy, do ktorých sa oplatí zaregistrovať váš web:
Je viacero spôsobov ako získať odkaz od známej osobnosti. Pokiaľ píšete nejaký článok, pridajte fotku s odkazom na influencera, príp. jeho citát s odkazom na jeho web. Následne mu napíšte, že ste ho spomenuli v článku. Je dosť možné, že zazdieľa váš článok (keďźe chce ukázať svojim fanúšikom, že sa o ňom píše) a vy získate spätný odkaz a návštevnosť.
Druhá moźnosť je rovno spraviť s influencerom rozhovor a požiadať ho, aby pridal odkaz na rozhovor na svoje sociálne siete alebo web.
Tretí spôsob je, pokiaľ píšete o nejakom produkte/službe, opýtať sa na názor viacerých expertov v danej oblasti a spomenúť ich odpovede v článku (najlepšie ku každému pridať odkaz), keď pridáte odkaz vy na nich, je možné, že vám to budú opätovať a spomenú aj oni vás.
Pevne verím, že ste si z tohto článku niečo odniesli a pokiaľ máte iný spôsob získavania spätných odkazov, tak sa s ním podeľte v komentároch :)